We use cookies to improve our website and your experience when using it. Cookies used for the essential operation of this site have already been set.

The Student Windsurfing Association
Menu

Nottingham Pondlife XI

Event Details

This event is on: 2015-02-28

You must buy tickets by: 2015-02-26

This event is part of the: 2014/15 season

Event Results

Team Results

# Uni Team Points
1 Bristol 1 0
2 Cardiff 1 1
3 Bristol 1 2
4 Birmingham 1 3
5 Birmingham 2 4
6 Liverpool 1 4
7 UWE 1 6
8 Bristol 2 26
9 Swansea 1 26
10 Cambridge 1 26
11 Imperial 1 26
12 Southampton 2 26
13 Durham 2 26
14 Nottingham 1 26
15 Southampton 3 26
16 Swansea 2 26
17 Southampton Solent 1 26
18 Plymouth 1 26
19 Warwick 1 26
20 Birmingham 3 26
21 Exeter 1 26
22 Durham 1 26
23 Southampton 1 26
24 Liverpool 2 26

Advanced Race Results

# Name University Points
1 Louis Morris Bristol 1
2 Jonny Baines Birmingham 2
3 Leo Calnan Southampton 3
4 Alex Parker Cardiff 4
5 Laurel Townsend Cambridge 5
6 Jo Wright Exeter 5
7 Vasileios Lyras Imperial 5
8 Dan Lytton Exeter 9
9 Ben Bulson Bristol 9
10 Adam Palmer Exeter 9
11 Amy Robinson Cardiff 9
12 Duncan Glasby Liverpool 13
13 Sophie Harvey Birmingham 13
14 Matthew Duffin Bristol 13
15 David Ayre Birmingham 22
16 James Crampton Liverpool 143
17 Sam Cooper Imperial 143
18 Beth Jones Southampton 143
19 Kieran Holmes-Martin Exeter 143
20 Charlie Williams Plymouth 143
21 Liam Bligh Birmingham 143
22 James Arney Bristol 143
23 Henry Maxfield Durham 143
24 Liath Campbell Durham 143
25 William Capps Liverpool 143
26 Charlie Wilson Southampton 143
27 Aidan Liddy Durham 143
28 Michael Jarman Swansea 143
29 William Lang UWE 143
30 Joel Russell Imperial 143
31 Samuel Hibdige Sheffield 143
32 Jacek Golebiowski Imperial 143
33 Will Bond Swansea 143
34 James Mugridge Plymouth 143
35 Javier Tomas Birmingham 143
36 Alex Miszkiel Nottingham 143
37 Mark Evison Nottingham 143
38 Alexandre Badin Southampton 143
39 Megan Burton Bristol 143
40 Jake Roberts Swansea 143
41 Benjamin Lawrence Cambridge 143
42 Thomas Taylor Birmingham 143
43 Sara Kellett UWE 143
44 Daniel Connor Nottingham 143
45 Calum Healey Southampton 143
46 Chris Watts Cambridge 143
47 Joseph Faulkner Birmingham 143
48 Ka Lung Lum Bristol 143
49 Matthew Fox Plymouth 143
50 Anthony Chalk XSWA 143
51 Jonny Snow Southampton 143
52 Natalia Cerdan Leeds 143
53 Daniel Pingstone York 143
54 James Massey Birmingham 143

Freestyle Results

# Name University Points
1 Alex Mitchell Portsmouth 1
2 Louis Morris Bristol 2
3 Charlie Wilson Southampton 3
4 Vasileios Lyras Imperial 4
5 Leo Calnan Southampton 5
6 William Capps Liverpool 23
7 Liath Campbell Durham 23
8 Aidan Liddy Durham 23
9 George Simmonds Southampton 23
10 Calum Healey Southampton 23
11 Jane Paddison Liverpool 23
12 Sara Kellett UWE 23
13 John Hamilton Southampton Solent 23
14 Sophie Harvey Birmingham 23
15 Megan Burton Bristol 23
16 nadir balena Southampton Solent 23
17 David Ayre Birmingham 23
18 Thomas Taylor Birmingham 23
19 Charlie Jones Bristol 23
20 Henry Maxfield Durham 23
21 Filip Markiewicz Southampton 23

Intermediate Race Results

# Name University Points
1 Jane Paddison Liverpool 15
2 Adam Shorland UWE 16
3 Pablo Andres Andalaft Tarodo Bristol 17
4 Claire Bowman UWE 18
5 Emily Fittock Liverpool 19
6 Michael Ward Liverpool 19
7 Benjamin Wall UWE 21
8 Joel Hallam Warwick 23
9 Ellie Meopham UWE 143
10 John Wiggins Bristol 143
11 Laura Mottram UWE 143
12 Loli Smith Plymouth 143
13 George Glennie Exeter 143
14 Ronan Smith Durham 143
15 Alex Turnbull UWE 143
16 Emily Wheeler Exeter 143
17 James Coulthard Birmingham 143
18 Juliet Cairney Bristol 143
19 Eryk Hejnicki Southampton Solent 143
20 Patrick Devaney Liverpool 143
21 Andy White Birmingham 143
22 Matthew Causley Swansea 143
23 Barnaby Jupp Southampton 143
24 Clare Reid-Peters Birmingham 143
25 Harry Williams Southampton 143
26 Annie Shuttleworth Exeter 143
27 Nicola Fry UWE 143
28 Nick Hughff Plymouth 143
29 Luke Storry Bristol 143
30 Peter van Os Plymouth 143
31 Matthew Turner Southampton Solent 143
32 Natasha Varley Plymouth 143
33 Samuel Chapman Exeter 143
34 Holly Williams Liverpool 143
35 Kristian Lockey York 143
36 Natalia Orgonova Birmingham 143
37 Ali Ewida Swansea 143
38 Oliver Creese Birmingham 143
39 Annabel Cattermole Southampton 143
40 Niklas Steimann Plymouth 143
41 James Cochran Durham 143
42 Rebecca Ellam Liverpool 143
43 Emily Sym Southampton 143
44 Niko Bugelli Liverpool 143
45 Rachel Rutherford Birmingham 143
46 Sam Grant Liverpool 143
47 Freya Dargavel Nottingham 143
48 Edgars Kronbergs UEA 143
49 James Metcalfe Imperial 143
50 Evie Bale Nottingham 143
51 Pippa Mitchell Birmingham 143
52 Joshua Gotting Birmingham 143
53 Jessica Simmons Bangor 143
54 Andrew Reid Birmingham 143

Beginner Race Results

# Name University Points
1 Kate Mainprice Bristol 143
2 Amy Hough Exeter 143
3 Katherine Thomas Southampton 143
4 Joel Edwardson Bristol 143
5 Charlotte Green Birmingham 143
6 Tom Geerah UWE 143
7 Valentina Fahrenholz Southampton 143
8 Emma Ridley Southampton 143
9 Jon Debney Leeds 143
10 Alice Lyons Bristol 143
11 Lily Bray Southampton 143
12 Tiffany Orr Southampton Solent 143
13 Sean Coutts Swansea 143
14 Martin Lazo Cardiff 143
15 Robyn Murdoch Swansea 143
16 Charlotte Robins Exeter 143
17 Jenny Wright Liverpool 143
18 Alex Milroy Bristol 143
19 Irma Poder Southampton Solent 143
20 Jack Osborne Exeter 143
21 Luke Jones Liverpool 143
22 Edward Jones Plymouth 143
23 Teifion Luckett Liverpool 143
24 Richard Castelino Bangor 143
25 Joseph Horne Liverpool 143
26 Phoebe Spey UWE 143
27 Chrystal Altman Southampton Solent 143
28 Alex Morgan Birmingham 143
29 Ellen Hayward Southampton 143
30 Kate Farmer Exeter 143
31 Ladawan jongram Southampton Solent 143