The Student Windsurfing Association
Menu

BrUWE VI

Event Details

This event is on: 2014-11-28

You must buy tickets by: 2014-11-24

This event is part of the: 2014/15 season

Event Results

Team Results

# Uni Team Points
1 Bristol 1 1
2 Cardiff 1 2
3 Bristol 2 3
4 Birmingham 2 4
5 Southampton 1 4
6 Birmingham 1 4
7 Plymouth 1 7
8 Imperial 1 7
9 Liverpool 1 7
10 Southampton Solent 1 26
11 Swansea 1 26
12 Warwick 1 26
13 Birmingham 3 26
14 Exeter 1 26
15 Durham 1 26
16 UWE 1 26
17 Swansea 2 26
18 Cambridge 1 26
19 UWE 1 26
20 Southampton 2 26
21 Durham 2 26
22 Nottingham 1 26
23 Southampton 3 26
24 Liverpool 2 26

Advanced Race Results

# Name University Points
1 Louis Morris Bristol 1
2 Ben Bulson Bristol 2
3 Vasileios Lyras Imperial 3
4 James Mugridge Plymouth 4
5 Laurel Townsend Cambridge 5
6 Charlie Wilson Southampton 5
7 Ka Lung Lum Bristol 5
8 Leo Calnan Southampton 5
9 Matthew Duffin Bristol 9
10 Jonny Snow Southampton 9
11 Thomas Taylor Birmingham 9
12 Dan Lytton Exeter 9
13 Megan Burton Bristol 13
14 Amy Robinson Cardiff 13
15 Sam Cooper Imperial 13
16 James Arney Bristol 13
17 Sophie Harvey Birmingham 17
18 David Ayre Birmingham 19
19 Joseph Faulkner Birmingham 21
20 Liam Bligh Birmingham 28
21 James Crampton Liverpool 143
22 Joel Russell Imperial 143
23 Kieran Holmes-Martin Exeter 143
24 Daniel Pingstone York 143
25 Charlie Williams Plymouth 143
26 Alex Parker Cardiff 143
27 Aidan Liddy Durham 143
28 Liath Campbell Durham 143
29 William Capps Liverpool 143
30 Alexandre Badin Southampton 143
31 Henry Maxfield Durham 143
32 Michael Jarman Swansea 143
33 William Lang UWE 143
34 Javier Tomas Birmingham 143
35 Jacek Golebiowski Imperial 143
36 Will Bond Swansea 143
37 Jo Wright Exeter 143
38 Samuel Hibdige Sheffield 143
39 Alex Miszkiel Nottingham 143
40 Mark Evison Nottingham 143
41 Sara Kellett UWE 143
42 Jake Roberts Swansea 143
43 Benjamin Lawrence Cambridge 143
44 Duncan Glasby Liverpool 143
45 Jonny Baines Birmingham 143
46 Calum Healey Southampton 143
47 Chris Watts Cambridge 143
48 Natalia Cerdan Leeds 143
49 Daniel Connor Nottingham 143
50 Matthew Fox Plymouth 143
51 Anthony Chalk XSWA 143
52 Adam Palmer Exeter 143
53 Beth Jones Southampton 143
54 James Massey Birmingham 143

Freestyle Results

# Name University Points
1 Alex Mitchell Portsmouth 1
2 Leo Calnan Southampton 2
3 Louis Morris Bristol 3
4 Vasileios Lyras Imperial 4
5 Sophie Harvey Birmingham 5
6 Jane Paddison Liverpool 6
7 Megan Burton Bristol 7
8 Charlie Wilson Southampton 7
9 Thomas Taylor Birmingham 9
10 William Capps Liverpool 23
11 George Simmonds Southampton 23
12 David Ayre Birmingham 23
13 Calum Healey Southampton 23
14 John Hamilton Southampton Solent 23
15 Henry Maxfield Durham 23
16 nadir balena Southampton Solent 23
17 Aidan Liddy Durham 23
18 Charlie Jones Bristol 23
19 Sara Kellett UWE 23
20 Filip Markiewicz Southampton 23
21 Liath Campbell Durham 23

Intermediate Race Results

# Name University Points
1 Ellie Meopham UWE 18
2 Eryk Hejnicki Southampton Solent 20
3 Emily Fittock Liverpool 21
4 Laura Mottram UWE 21
5 Jane Paddison Liverpool 21
6 Adam Shorland UWE 21
7 Juliet Cairney Bristol 21
8 Nick Hughff Plymouth 29
9 Clare Reid-Peters Birmingham 30
10 Niko Bugelli Liverpool 32
11 Kristian Lockey York 143
12 John Wiggins Bristol 143
13 Loli Smith Plymouth 143
14 George Glennie Exeter 143
15 James Metcalfe Imperial 143
16 James Cochran Durham 143
17 Emily Wheeler Exeter 143
18 James Coulthard Birmingham 143
19 Michael Ward Liverpool 143
20 Rachel Rutherford Birmingham 143
21 Patrick Devaney Liverpool 143
22 Matthew Causley Swansea 143
23 Barnaby Jupp Southampton 143
24 Ronan Smith Durham 143
25 Pippa Mitchell Birmingham 143
26 Annie Shuttleworth Exeter 143
27 Nicola Fry UWE 143
28 Pablo Andres Andalaft Tarodo Bristol 143
29 Benjamin Wall UWE 143
30 Peter van Os Plymouth 143
31 Andy White Birmingham 143
32 Natasha Varley Plymouth 143
33 Samuel Chapman Exeter 143
34 Holly Williams Liverpool 143
35 Alex Turnbull UWE 143
36 Natalia Orgonova Birmingham 143
37 Ali Ewida Swansea 143
38 Oliver Creese Birmingham 143
39 Luke Storry Bristol 143
40 Niklas Steimann Plymouth 143
41 Matthew Turner Southampton Solent 143
42 Rebecca Ellam Liverpool 143
43 Emily Sym Southampton 143
44 Andrew Reid Birmingham 143
45 Harry Williams Southampton 143
46 Sam Grant Liverpool 143
47 Freya Dargavel Nottingham 143
48 Edgars Kronbergs UEA 143
49 Annabel Cattermole Southampton 143
50 Evie Bale Nottingham 143
51 Claire Bowman UWE 143
52 Joshua Gotting Birmingham 143
53 Jessica Simmons Bangor 143
54 Joel Hallam Warwick 143

Beginner Race Results

# Name University Points
1 Jenny Wright Liverpool 21
2 Katherine Thomas Southampton 31
3 Kate Mainprice Bristol 143
4 Amy Hough Exeter 143
5 Luke Jones Liverpool 143
6 Charlotte Green Birmingham 143
7 Tom Geerah UWE 143
8 Joseph Horne Liverpool 143
9 Emma Ridley Southampton 143
10 Jon Debney Leeds 143
11 Alex Morgan Birmingham 143
12 Tiffany Orr Southampton Solent 143
13 Sean Coutts Swansea 143
14 Ladawan jongram Southampton Solent 143
15 Robyn Murdoch Swansea 143
16 Charlotte Robins Exeter 143
17 Alice Lyons Bristol 143
18 Joel Edwardson Bristol 143
19 Irma Poder Southampton Solent 143
20 Jack Osborne Exeter 143
21 Valentina Fahrenholz Southampton 143
22 Edward Jones Plymouth 143
23 Teifion Luckett Liverpool 143
24 Richard Castelino Bangor 143
25 Lily Bray Southampton 143
26 Phoebe Spey UWE 143
27 Chrystal Altman Southampton Solent 143
28 Martin Lazo Cardiff 143
29 Ellen Hayward Southampton 143
30 Kate Farmer Exeter 143
31 Alex Milroy Bristol 143

We use cookies to improve our website and your experience when using it. Cookies used for the essential operation of this site have already been set. To find out more about the cookies we use and how to delete them, see our privacy policy.

  I accept cookies from this site.
EU Cookie Directive plugin by www.channeldigital.co.uk